گیاهان آبزی, مقاله

آمانیا گراسیلیس

مقدمه

با یکی دیگر از مقالات معرفی گیاه آبزی با ما همراه باشید .در این مقاله میخواهیم شما را با یکی از گیاهان آبزی خوش رنگ به نام آمانیا گراسیلیس Ammannia gracilis” آشنا کنیم .

همان طور که می دانید گیاهان آبزی نقش بسیار مهمی در متعادل کردن وضعیت آکواریوم شما دارند و علاوه بر زیبایی ، محیط آکواریوم شما را سالم تر می کنند .پس شیوه نگه داری و آشنایی با آن ها حایز اهمیت است . در این مقاله در مورد گیاه آمانیا گراسیلیس که یک گیاه جذاب و محبوب در میان طرفداران دنیای آکواریوم محسوب می شود ، توضیح خواهیم داد .

 

 گیاه آبزی آمانیا گراسیلیس

آمانیا گراسیلیس ، گیاه بومی در آفریقای غربی است که در تالاب ها، رودخانه ها و نهر ها می باشد.

این گیاه آبزی زیبا از خانواده Lythraceae می باشد و به نام های آمانیا قرمز یا آمانیا بزرگ نیز معروف است .

خصوصیات ظاهری

در طبیعت،  ترجیح می‌دهد با جوانه‌های بسیار قدرتمند در خاک شنی با حداقل مواد مغذی رشد کند. این گیاه در شرایط غوطه ور برگ‌های  باریک با رنگ قرمز و قهوه‌ای دارد  و این در حالی  است که در شرایطی نیز برگ‌ها کوتاه‌تر، گرد و سبز زیتونی می شوند .

این گیاهان دارای برگ های باریک هستند که بر روی یک ساقه اغلب قوی رشد می کنند. با توجه به شدت نور، برگها از رنگ سبز مایل به رنگ قرمز برنزی متفاوتند. این تغییرات رنگ عمدتا به شدت نور و مواد مغذی بستگی دارد. آنها به حدود 12 الی 20 سانتی متر یا بیشتر رشد می کنند. گل های گیاه زیاد قابل توجه نیستندو از پایه های برگ گیاهان به صورت پراکنده رشد می کنند.

مراقبت و نگه داری

آمانیا گراسیلیس  ترجیح می دهد نور زیادی برای رشد مطلوبش وجود داشته باشد. این گیاهان آبزی می توانند به سرعت در شرایط مناسب رشد کنند .

آنها با دی اکسید کربن اضافه به آب رشد می کنند. شرایط آب های ایده آل برای آمانیا ، نرم و اسیدی می باشد، اما این گیاهان به طور معمول در اکثر شرایط متوسط مقاوم و سازگار هستند. برای رشد خوب و مناسب آنها نیاز به یک میکرو مغذی خوب مثل آهن است که به آکواریوم اضافه شود .
آمانیا گراسیلیس هنگامی که ساقه هایش  از سطح آب خارج می شوند، برگ قرمز  رنگ آن به سبز تغییر می یابد .

آب: این گیاه آب اسیدی را به آب نرمال ترجیح می دهد .(  pH: 6.5 – 7.5)

نور: روشنایی باید از متوسط ​​رو به  بالا باشد.

اگر آمانیا گراسیلیس   به اندازه کافی شاداب نبود ، برگهای پایینش  را کم کم از دست می دهد، رشدش کاهش می یابد و برگ ها تیره رنگ می شوند .
دما: دمای آب باید بین 22 تا 28 درجه سانتیگراد باشد .

کود: تزریق co2  و مکمل آهن و مواد مغذی .

مراقبت های ویژه: برگ های ظریف کاملا سریع رشد می کنند، زمانی که با مواد مغذی ، گردش آب ملایم و تغذیه مناسب فراهم شده است.. برای رشد مطلوب، آهن مورد نیاز برای افزودن به آکواریوم  ضروری است. اگر آهن کافی در آب موجود باشد، رنگ برگ ها به خوبی مشخص می شود. اگر آهن موجود در آب کافی نباشد ، شاخ و برگ این گیاه رنگ پریده است. سطوح پایین نیترات همراه با محتوای فسفات بالا و سطوح مواد مغذی، رنگ های شدیدتری را در گیاه خود به ارمغان می آورد. سطح نیترات پایین باعث رنگ آمیزی قرمز برگ ها می شود.

مشکلات گیاه آبزی آمانیا

 زرد رنگ شدن و رنگ پریدگی برگ ها :

اگر آمانیا گراسیلیس آهن و روشنایی بالا را دریافت نکند، برگ به رنگ سبز رنگ پریده و زرد تبدیل خواهد شد.
پس به دلیل عدم وجود نور مناسب، CO2 و مواد مغذی مثل نیتروژن و آهن، این مشکل رخ می دهد.

اقدامات لازم :

 حذف برگ های آسیب دیده

  • بهبود روشنایی
  • اضافه کردن CO2 مناسب
  • فیلتر کردن آب
  • استفاده از کود کافی
  • تغییر آب به طور منظم
  • اضافه کردن مواد مغذی مناسب

انتشار آمانیا گراسیلیس: می توان به راحتی توسط قلمه زدن این گیاه را تکثیر داد. قلمه ها با حذف شاخه های جانبی از گیاه اصلی با قیچی به دست می آیند. مراقب باشید هنگام کاشت همه ساقه ها را در یک جا قرار ندهید. هر ساقه گیاه را مجاورت با دیگر سافه ها بگذارید اما در مکان های متفاوت . این امر اطمینان حاصل خواهد کرد که برگ های پایین تر از گردش نور و آب محروم نخواهند شد.

آیا آمانیا گراسیلیس برای آکواریوم شما مناسب است ؟

آمانیا گریسیلیس یک گیاه آکواریومی بسیار محبوب است و در آکواریوم شما نیز یک  رنگ و لعاب درخشان ایجاد می کند.

ما به شما پیشنهاد میکنیم که این گیاه  زرق و برق دار را داشته باشید و آکواریوم خود را  با وجود آن به یک محیط طبیعی و زیبا تبدیل کنید . بخاطر سازگاری  و سطح مراقبت متوسط و  رشد خوبی که دارد از داشتن آن پشیمان نخواهید شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.