مقاله

استاروجین ربپنس

استاروجین ربپنسمقدمه

در این مقاله به معرفی یک گیاه آبزی زیبا و با طراوت می پردازیم که برای پوشش دهی کف آکواریوم شما بسیار مناسب می باشد.

اگر با مقالات گیاهان آبزی همراه بوده باشید تاکنون با گیاهان متنوعی آشنا شده اید مانند  جاوا فرن ؛ انوبیاس نانا ؛پنیوورت برزیلی

یک راه مناسب  و عالی برای ایجاد یک جلوه و رنگ خاص به آکواریوم شما استفاده از گیاه استاروجین ربپنس(Staurogyne Repens) است .

این گیاه انتخابی ایده آل برای سطوح پایین آکواریوم است و مانند یک فرش سبز روشن در کف آکواریوم شما چشم نوازی میکند.

در این مقاله شما را با این گیاه آبزی دوست داشتنی آشنا خواهیم کرد .

مشخصات شناسنامه ای استاروجین ربپنس

خانواده : Acanthaceae

سطح مراقبت: آسان

نرخ رشد:آرام

حداکثر اندازه:11 سانتی متر

حداقل اندازه مخزن: 37 لیتر

 آبPh :6 الی 8

روشنایی: متوسط تا زیاد

معرفی گیاه آبزی استاروجین ربپنس

استاروجین ربپنس آب شیرین از خانواده Acanthaceae است.. این گونه خاص از رودخانه کریستالینو در آمریکای جنوبی است.

استاروجین ربپنس یک گیاه مقاوم است که می تواند با وجود بسیاری از اشتباهات مبتدیان دنیای اکواریوم  زنده بماند و  برای افرادی که به دنبال اضافه کردن گیاهان ابزی به آکواریوم خود هستند مناسب است .

این گیاه آبزی کیفیت آب آکواریوم شما را افزایش می دهد .

چیزی که این گیاه را از دیگر گیاهان جدا می کند، رنگ های سبز روشن و ظاهر درخشان آن  است که یک انتخاب محبوب به حساب می آید .

این گیاه حدود 5 الی 10 سانتی متر رشد می کند و در نتیجه فضای آب زیادی برای شنای ماهیان با وجود استاروجین ربپنس وجود خواهد داشت .

برگ های آن  نسبتا کلاسیک هستند، بیضی شکل هستندو به صورت گسترده و وسیع وجود دارند. ریشه های گیاه نازک و سفید رنگ هستند.

شرایط آکواریوم ایده آل برای رشد استاروجین ربپنس :

شما باید این گیاه را حداقل در یک آکواریوم 10 با حجم 38  لیتر حفظ کنید، این امر باعث رشد آن می شود.

به غیر از اندازه آکواریوم، مهمترین چیز در نظر گرفتن روشنایی، کیفیت آب و بستر است.

بستر این گیاه بسیار مهم است زیرا ریشه گیاه در آن رشد میکند . ماسه های ریز و شن ها برای ریشه های آن مناسب است .

همان طور که میدانید گیاهان برای فتوسنتز به نور نیاز دارند . در طبیعت  تامین کننده ی نور خورشید می باشد، اما در آکواریوم شما نبه یک سیستم نورپردازی خوب نیاز دارید. اکثر نورهای استاندارد آکواریوم به اندازه کافی روشن هستند، سعی کنید آنها را برای حدود 10 ساعت در روز روشن بگذارید. همچنین اطمینان حاصل کنید که نور طبیعی به آکواریوم نمی تابد ، زیرا باعث  رشد جلبک ها  می شود .

محدوده pH 6-8 اجازه می دهد که استاروجین ربپنس در آب های مختلف بتواند زندگی کند. آب آن می تواند کمی اسیدی یا قلیایی باشد، تا زمانی که میزان آن افراطی نباشد مشکلی پیش نمی آید .

به طور کلی استاروجین ربپنس  گیاهانی هستند که رشد آهسته دارند، بنابراین نگهداری آن ها زیاد سخت نمی باشد. ساقه ها می توانند با نرخ های متفاوت رشد کنند، بنابراین شما می توانید ظاهر گیاه را با هرس کردن نیز بازسازی کنید.

اگر گیاه شما بیمار شد و اوضاع رشد و ظاهرش متناسب نبود، مکمل ها می توانند به آب اضافه شوند. شاید مکمل ها رنگشان را تسکین دهند .آن ها معمولا در فرم مایع قرار دارند و حاوی مواد مغذی هستند.

از آنجاییکه استاروجین ربپنس  کف آکواریوم شما را پوشش می دهد، ماهی هایی که در پایین آب زندگی می کنند بیشتر از آن لذت می برند.

با این حال، شما می توانید این گیاه  را با هر نوع ماهی نگه دارید اما دقت داشته باشید که  برگ های آن به عنوان منبع تغذیه برای برخی ماهیان قرار نگیرد زیرا پوشش گیاهی شما را خراب و بد شکل  میکند.

شما بهتر است قبل از آنکه ماهیان خود را خریداری کنید تغذیه آن ها را بررسی فرمایید که آیا به گیاهان آبزی آکواریوم شما ممکن است آسیب برسانند یا خیر .

آیا استاروجین ربپنس برای آکواریوم شما مناسب است ؟

می توان به صورت کلی گفت  طبیعت سخت این گیاه زیبا به این معناست که می توان آن را در انواع مختلفی از آب ها حفظ و نگه داری کرد و می تواند با محبوب ترین ماهی های آب شیرین زنده بماند .

استاروجین ربپنس  به آرامی و آهسته رشد می کند و هم چنین شما می توانید به راحتی از روش قلمه زدن برای ایجاد گیاهان جدید استفاده کنید و انتشار این گیاه ساده است.

یکی از نکات مهم این است که این گیاه را همراه با ماهیانی که از گیاهان تغذیه می کنند در آکواریوم قرار ندهید .

با این حال انتخاب بسیار مناسبی برای اکثر آکواریوم ها است، که  پایین آکواریوم شما را با سبز روشن رنگ آمیزی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.