مقاله

روتالا روتندیفولیا

روتالا روتندیفولیامقدمه

با توجه به سری مقالات قبلی گیاهان آبزی ، در این مقاله نیز سعی شده شما را با یک گیاه آبزی دوست داشتنی و خاص به نام روتالا روتندیفولیا آشنا کنیم . در مورد شرایط نگه داری و ویژگی های آن توضیحات لازم را ارایه دهیم .

همان طور که میدانید گیاهان آبزی برای آکواریوم شما تنها جنبه زینتی ندارند و مزیت های آن ها بسیار زیاد هستند و بودن آن ها در کنار ماهیان ، فوایدی را به همراه دارند . هر کدام از این گیاهان ویژگی ها و مزیت های خاص خودشان را دارند که با خواندن هر مقاله شما با میتوانید نسبت به آن گیاه خاص آگاهی پیدا کنید .

گیاه روتالا روتندیفولیا( Rotala rotundifolia) را به نام های دیگری مانند پینک روتالا ،

روتالای کوتوله  (Dwarf  rotala)نیز گفته شود .

معرفی روتالا روتندیفولیا

روتالا روتندیفولیا از خانواده Lythraceae  است . گیاه آبزی سالمی  است و منشا آن در جنوب شرقی آسیا است .در طبیعت این گیاه در مکان های مرطوب یافت میشود و می تواند به عنوان یک گونه ی تهاجمی نیز در نظر گرفته شود .

برگ های کوچک و بیضی شکل گیاه می توانند بسته به نور آکواریوم به رنگ صورتی یا سبز دیده شوند. این برگ ها دو به دو بر روی ساقه روییده اند و قسمت هایی از گیاه که در نور بهتری قرار دارد برگ ها متراکم تر دیده می شوند.

این گونه  گیاه  هم زیر آب وجود دارد و هم خارج از آب می تواند رشد کندکه با هم تفاوت هایی دارند .

روتالا روتندیفولیا  آبزی دارای برگ های سبز مایل به قرمز است و برگ ها نازک و سوزنی شکل هستند مانند شمشیر.

هم چنین این گیاه آبزی گل نیز می دهد . گل ها در ناحیه ساقه و نوک ساقه ها شکوفا می شوند . گیاهان به صورت گسترده در فصل بهار و اوایل تابستان گل می دهند.

شرایط نگه داری و مراقب از روتالا روتندفولیا

این گیاه برای مبتدیان دنیای آکواریوم مناسب می باشد . چون ذاتا گیاهی سازگار است . این گیاه رشد سریع وخوبی دارد و شما میتوانید با هرس کردن و برش کردن آن را در سایز ایده آل و مناسب قرار دهید و مشکلی برای گیاهتان پیش نمی آید .

هم چنین روتالا روتندیفولیا به عنوان تنظیم کننده آکواریوم شما نیز عمل می کند. شما هرس کردن را باید به صورت دوره ای انجام دهید .اگر روتالا بالا تر سطح آب رشد کند ، دربالاترین قسمت گیاه  گل های کوچک بنفش رنگی می روید .

این گیاه بهتر است در پایین و وسط مخزن شما قرار گیرد . هم چنین بهتر است با ماهیان بزرگ و فعال در آکواریوم شما همراه نباشد چون ممکن است به ساقه های آن آسیب وارد شود .

پارامتر های آب گیاه

  • درجه حرارت آب از 22 الی 26 درجه سانتی گراد
  • pH آب : 6.8 الی 7.2
  • عمق آب : 5 الی 76 سانتی متر

این گیاه حداکثر تا ارتفاع 15 سانتی متر رشد می کند و بهتر است اندازه آکواریوم را مناسب با آن انتخاب کرد .

در شرایطی که نور متوسط باشد برگ ها معمولا به رنگ سبز روشن هستند اما اگر روشنایی گیاه قوی باشد رنگ های قرمز و صورتی رنگ بسیار زیبا و چشم نواز ایجاد می شود هم چنین با نور بیشتر گیاه فشرده تر و متراکم است .

هنگامی که نور ناکافی وجود دارد، قسمت های پایین روتالا روتندیفولیا  ممکن است برگ های خود را از دست بدهندو درمان آن بهبود نور آکواریوم می باشد .

نکته: این گیاه اغلب با Rotala indica اشتباه گرفته شده و هنوز هم توسط بسیاری از فروشندگان این اشتباه رخ می دهد . تفاوت اصلی در گل گیاه و شکل ظاهری آن می باشد.

با توجه به رشد سریع و اندازه آن، این گیاه معمولا در موقعیت پس زمینه آکواریوم قرار می گیرد.

نکته ی مهم در رابطه با روتالا روتندیفولیا این است که نور به تمام قسمت های گیاه برسد و این مهم نیازمند هرس کردن به موقع گیاه می باشد چون در صورت رشد زیاد ، و ایجاد سایه و نرسیدن نور به قسمت های پایینی گیاه مشکل ایجاد میشود. میزان نور مورد نیاز گیاه نور متوسط و زیاد می باشد .

شما در صورت استفاده از کود آهن ، منیزم و مهتابی مخصوص جهت تامین روشنایی گیاه میتوانید انتظار برگ های صورت و خوش رنگ را داشته باشید .

انتشار گیاه: این گیاه می تواند به راحتی از طریق  قلمه ها از بخش های بالای ساختار ساقه ای کشت شود. ساقه هایی که در بستر قرار می گیرند، به سرعت ریشه می گیرند. بعد از چندین دوره پیرایش، گروه بندی متراکم تولید خواهد شد.و با توجه به رشد سریع گیاه ، به مرور ساقه ها بیشتر و تعداد آن ها افزایش می یابد .

آیا روتالا روتندیفولیا برای آکواریوم شما مناسب است ؟

روتالا روتندیفولیا در صورت روشنایی مناسب به دلیل ترکیب رنگ فوق العاده که با گیاهان ابزی سبز رنگ تشکیل میدهد محیط آکواریوم را بسیار خیره کننده و جذاب می کند .

یک گیاه آب شیرین محبوب به حساب می آید که مراقبت و نگه داری از آن سخت نمی باشد .هم چنین با توجه به رشد سریع آن در قسمت پایین آکواریوم می تواند قرار گیرد .

اگر میخواهید یک تغییر زیبا و خیره کننده در آکواریوم خود ایجاد کنید پیشنهاد میکنیم روتالا روتندفولیا را حتما امتحان کنید زیرا یک گیاه آبزی سازگار است و ماهیان آکواریوم شما  زندگی مسالمت آمیزی در کنار آن خواهند داشت .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.