گیاهان آبزی, مقاله

پنیوورت برزیلی (قدح مریم برزیلی)

مقدمه

با یکی دیگر از مقالات معرفی گیاهان آبزی در خدمتتان هستیم .در این مقاله میخواهیم شما را با یکی از گیاهان آبزی آب شیرین به نام پنیوورت برزیلی یا قدح مریم برزیلی یا Leucocephala Hydrocotyle آشنا کنیم .

 اگر مقالات قبلی را مطالعه کرده باشید گیاهان آبزی زیادی مانند جاوا فرن ، علف ستاره ای ؛ خزه کریسمس ؛ سرخس آبی؛ روتالا ؛ دم گربه ای و … مورد بررسی قرار گرفتند .

همان طور که می دانید گیاهان آبزی نقش بسیار مهمی در متعادل کردن اکوسیستم آکواریوم شما دارند و محیط آکواریوم شما را سالم تر و زیبا تر می کنند .پس شناخت آن ها و نحوه مراقبت از این گیاهان بسیار حایز اهمیت است .

در این مقاله در مورد گیاه پنیوورت برزیلی آنچه که نیازمند شما خواهد بود را خواهیم گفت .

 قدح مریم برزیلی چه نوع گیاهی است ؟

پنیوورت برزیلی با نام علمی Leucocephala Hydrocotyle  که منشا آن از تالاب ها در جنوب مکزیک به شمال آرژانتین آغاز می شود ، .یکی از معروف ترین گیاهان آبزی آب شیرین می باشد.این گیاه با برگ های پهن و سبز رنگش و سازگاری خوبی که دارد میتواند انتخاب محبوبی برای آکواریوم شما باشد .

پنیورت برزیلی سالم در هر هفته چندین سانتی متر رشد میکند ، به خصوص هنگامی که  نور فراوان و مقدار زیادی نیتروژن در آب آن وجود داشته باشد رشد خوبی خواهد داشت اما وقتی مواد مغذی و نور کم باشد رشد گیاه بسیار کندتر خواهد بود.

پنیوورت برزیلیپ

نیوورت برزیلی را می توان به صورت یک گیاه آبزی شناور در آکواریوم قرار داد و همچنین درصورت تمایل امکان کاشت آن در بستر نیز وجود دارد .

این گیاه اگر به صورت شناور قرار گیرد در قسمت های گیاه که در سطح آب هستند گل های سفید رنگی می روید و بسیار در زیباسازی آکواریوم شما تاثیر گذار است .

نکاتی مهم در خصوص مراقبت از گیاه پنیوورت برزیلی

Pennywort  برزیلی در گستره وسیعی از سختی و درجه حرارت آب، و نیز بیشتر شرایط روشنایی، به خوبی عمل می کند. رشد بهینه در دمای گرمتر و همچنین در سطوح روشنایی بالاتر اتفاق می افتد. وقتی شرایط نور کم است، به آرامی رشد می کند.

زمانی که مواد مغذی مورد نیاز گیاه مانند آهن در آب کاهش یابد ، لبه های برگ ها زرد رنگ می شوند.

رشد کلی گیاه ما ، زمانی که سطح  مواد مغذی کاهش یابد ،کم می شود و میزان برگ ها نیز کاهش می یابند.

آب نرم باعث می شود سرعت رشد پنیوورت زیاد شود ، در حالی که آب سخت تر رشد سرسبز و با کیفیت تر گیاه را شامل می شود. قدح مریم برزیلی زمانی که با شرایطی مانند آب غنی از مواد مغذی ، دی اکسید کربن و شرایط روشنایی بالا رشد کند بهترین و سالم ترین وضعیت را خواهد داشت . با این حال، حتی اگر این عوامل در عرضه کم باشند، باز هم رشد خواهد کرد.

مشخصات شناسنامه ای گیاه

خانواده : Araliaceae

سطح مراقبت :آسان

نرخ رشد :سریع

درجه حرارت آب:20 الی 28 درجه سانتی گراد

pH  آب : 6 الی 8

روشنایی :متوسط

الزامات محیط آکواریوم

پنیوورت برزیلی را اکثرا به صورت کاشته شده در آکواریوم قرار می دهند . اگر شما بخواهید آن را به عنوان گیاه شناور قرار دهید مراقب باشید که سبب نرسیدن نور به آکواریوم شما نشود .

اگر گیاه شما به خوبی رشد میکند ،  برگ های پهن پنیوورت باعث ایجاد سایه می شود و نور به قسمت های زیرین گیاه نمی رسد پس شما باید به صورت دوره ای هرس کردن را انجام دهید زیرا که برگ ها سبب مسدود کردن نور می شوند .دقت کنید که هرس کردن را به صورت مرتب و دوره ای انجام دهید .

پنیوورت برزیلیمشکلات احتمالی با مریم قدحی برزیلی

گرچه رشد پنیوورت برزیلی سریع است که  تقریبا هر آکواریومی به خوبی صورت می گیرد ،اما گاهی اوقات ممکن است مشکلاتی ایجاد شود.

  • اگر پنیوورت برزیلی شما رشد نمی کند، ممکن است بخاطر عدم دریافت مواد مغذی کافی باشد. بررسی اینکه آیا نور، Co2 و مواد مغذی متعادل هستند مهم است و در صورت لزوم تغییرات لازم انجام می شوند.
  • اگر گیاه در حال رشد است اما به نظر سرحال و پر برگ نمی باشد، این مسئله معمولا مربوط به روشنایی گیاه شما است. در نظر داشته باشید که اگر پنیوورت برزیلی برخی از برگ های پایینی خود را از دست می دهد و این در حالی است که رشد می کند مشخص میشود که گیاه به خوبی نور کافی دریافت نمی کند. هرس خوب و به موقع نیز این مشکل را حل میکند و باعث میشود نور کافی به تمام قسمت های گیاه برسد .

آیا پنیوورت برزیلی برای آکواریوم شما مناسب است ؟

پنیوورت برزیلی یک گیاه آکواریومی کلاسیک است و یکی از محبوب ترین گونه های گیاهان آبزی می باشد.

مراقبت و نگه داری از این گیاه سخت نمی باشد و با داشتن آن در اکواریوم خود بخاطر برگ های پهن و سبزرنگش زیبایی خاصی را ایجاد میکند .

رشد و تکثیر گیاه ساده است فقط مراقب باشید شرایط مناسب مانند روشنایی کافی را برای آن فراهم سازید .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *