مقاله

آنوبیاس نانا

در این مقاله تلاش شده است در خصوص یکی دیگر از گیاهان آبزی یعنی آنوبیاس نانا (Anubias nana) توضیح داده شود که خواننده پس از خواندن مقاله بتواند با مشخصات و شرایط نگه داری این گیاه آشنا شده و در صورت خرید یا داشتن این  گیاه زیبا و سرسبز بتواند با آگاهی کامل از آن نگهداری کند .

در سری مقالات قبلی در خصوص گیاهان آبزی جاوا فرن ، خزه جاوا ؛ علف ستاره و شمشیری آمازون اطلاعات لازم را ارایه دادیم .

این مقاله شما را با گیاه آنوبیاس نانا آشنا خواهد کرد. همان طور که می دانیم افزدون گیاهان آبزی و زینتی در آکواریوم ها میتواند برای افراد دلهره آور باشد . ما تلاش کردیم شما با شناخت این گیاهان و با داشتن آگاهی لازم،با افزودن گیاهان آبزی یک زیبایی منحصر به فرد را در آکواریوم خود ایجاد کنید .

گیاه آبزی آنوبیاس نانا چیست ؟

آنوبیاس نانا (Anubias nana )یک گیاه کوتاه با برگ های گسترده است.برگ های این گیاه با رنگ های سبز تیره آن را جذاب می کند.

آنوبیاس نانا از خانواده Araceae است و بومی آفریقا می باشد . طبیعت این گیاه سخت و سازگار است و می تواند با وجود اشتباهات مبتدیان زنده بماند و برای طیف وسیعی از آکواریوم ها و پالوداریوم محبوب است .

به عنوان یکی از کوتاهترین گیاهان موجود است و برای پوشش بستر و فراهم کردن زیستگاه ماهی ها ایده آل است و باعث می شود ماهیان فضای آب بیشتری برای شنا کردن داشته باشند .

برگ های آنوبیاس نانا  سبز تیره می باشد و یک رنگ و لعاب ویژه به انتهای آکواریوم شما می دهد. همچنین آنوبیاس نانا به کنترل سطح نیترات، حذف آلاینده ها کمک می کند . به طور کلی کمک می کند که اکواریوم شما سالم تر نگه داشته شود و حجم کاری شما را کاهش دهد.

برگ های این گیاه نازک هستند اما آن ها در یک کوتیکول قرارداده شده اند که از آن ها محافظت می کند .

قابل توجه است که گاهی اوقات این گیاه گل های سفید رنگی نیز می دهد و عمر این گل ها از زمان شکوفایی دو الی سه ماه می باشد .

نکات قابل توجه هنگام خرید گیاه

  • برگ ها سبز تیره باشند و فاقد نقاط زرد و قهوه ای رنگ
  • تعداد برگ های گیاه متناسب باشد و ساقه محکمی داشته باشد.
  • دقت کنید ریزش برگ ها فتوسنتز را کاهش می دهد و عمر گیاه را کم می کند.

مهیا کردن شرایط آکواریوم برای گیاه آنوبیاس نانا

در طبیعت آنوبیاس نانا را در کنار رودخانه ها و آب های کم عمق یافت می شود.

آب آکواریوم شما باید گرم و کمی اسیدی باشد.

برای گرم کردن آب می توان از بخاری استفاده کرد. درجه حرارت آب از 22-28درجه سانتی گراد باشد، pH آب آنها بین 6 تا    7.5 مناسب است .

 این گیاه در زیر پوسته های ریز دانه رشد می کند، به طوری که اجازه می دهد ریشه های آنها رشد کند و آنها را در جای خود قرار دهد.

 نیاز به روشنایی خاصی برای این گیاه  ندارید، . فقط مطمئن شوید که نور در حال رسیدن به برگ ها است و گیاهان در مناطق سایه دار نیستند. به دلیل اندازه آنها شما می توانید آنها را در آکواریوم های کوچک با حجم حدود 37 لیتر نیز نگه دارید.

آنوبیاس نانا  گیاهی است که سرعت رشد آن آهسته می باشد و مراقبت از آن ساده است.

شما باید آکواریوم  را تمیز نگه دارید،افزایش آلودگی ها عمر گیاه را کم می کند. تغییر آب به طور منظم (هر دو هفته) سطوح نیترات را کنترل می کند.

عوض کردن آب آکواریوم باعث می شود که نور برای فتوسنتز به گیاهان شما بهتر قابل دسترس باشد .

همانطور که گیاه رشد می کند، مواد مغذی را از آب می گیرد. اگر مواد مغذی کافی وجود نداشته باشد رشد آن کم خواهد شد.

اگر فکر می کنید این است که چرا گیاهان شما رشد نمی کنند، مکمل های غذایی زیادی وجود دارد که می توانید در فروشگاه ها خریداری کنید.. فقط مراقب باشید که مواد مغذی را بیش از حد اضافه نکنید چون  رشد جلبک را تشویق کنید.

شما می توانید CO2 را برای رشد گیاه  اضافه کنید اما برای آنوبیاس نانا CO2 که توسط ماهی ها تولید می شود کافی است، افزودن بیش از حد CO2 به ماهی شما آسیب می رساند.

دقت داشته باشید که آنوبیاس نانا یک گونه کاشته شده است، بنابراین در بلند مدت به عنوان یک گیاه شناور به خوبی عمل نخواهد کرد. آن را در مناطقی که سایه هستند نگذارید. برگهای آنها نیاز به دسترسی به نور برای فتوسنتز دارند.

بیشتر ماهی های آب شیرین نیز می توانند با انوبیاس نانا نگهداری شوند. مخصوصا ماهیانی  که در انتهای آکواریوم ها زندگی می کنند، بسیار مناسب تر هستند ، زیرا می توانند در میان برگ ها پنهان شوند.

آیا آنوبیاس نانا برای آکواریوم شما مناسب است ؟

شما می توانید این گیاه را در شرایط و محیط مختلف نگه داریدو اکثر آکواریوم های آب شیرین در حال حاضر ایده آل هستند. تا زمانی که پارامترهای آب شما در محدوده مناسب قرار داشته باشد، مقدار زیادی نور و یک بستر نرم وجود دارد، پس آنوبیاس نانا شما رشد خواهد کرد.

این گیاه را می توان با تعداد زیادی گونه ماهی نگهداری کرد. با این حال، از ماهیانی که مستعد خوردن گیاهان هستند دوری کنید .

یکی دیگر از ویژگی های مثبت  این گیاه این است که آن را به آسانی می توان  گسترش و تکثیر داد .

آنوبیاس نانا یک گزینه محبوب و ایده آل  برای افراد در همه ی سطوح تجربه است  به دلیل آنکه ماهیت گیاه سخت است. اگر آن  را انتخاب کنید، بعید است که  پشیمان شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.