کلر- کلرامین, مقاله

کلر/ کلرامین

chlorine/chloramine- IRPLANT.IR

اگر یک چاه آب شخصی داشته باشید بسیار خوش شانس بوده اید، زیرا شهرداری ها معمولاً مقداری کلر به آب اضافه می کنند تا آب شهری قابل نوشیدن و استفاده انسان شود. متاسفانه هر دو این مواد برای ماهی ها و بی مهرگان خطرناک است.

امروزه کلرامین بیشتر از کلر مورد استفاده قرار می گیرد زیرا دارای شرایط پایدارتری است. تنها چند اداره ی آب هنوز از کلر استفاده می کنند، اما می توانند هر زمانی مصرف آن را متوقف کنند و البته ممکن است شما هرگز متوجه این تغییرات نشوید. از آنجاییکه طرز استفاده از کلرامین مشکل تر می باشد، و استفاده از کلرامین به طور مستقیم کلر را تحت تاثیر قرار می دهد، ما به بیان طرز استفاده از کلرامین خواهیم پرداخت.

کلرامین تجاری خنثی به وفور، و در بطری هایی به صورت مایع، در دسترس می باشد. به دنبال محصولی باشید که مخصوصاً کلرامین را هم خنثی نماید نه اینکه فقط خنثی کننده کلر باشد.اگر از آب شهری استفاده می کنید اکیداً به شما توصیه می کنم که حتماً آبی که وارد آکواریوم شما می شود را کنترل کنید، مگر اینکه از چاه شخصی برای پر کردن آب آکواریوم استفاده کنید که اطمینان دارید کلر یا کلرامین به آن اضافه نشده است.

اگر میزان کلر یا کلرامین استفاده شده در آب شهری شما چشمگیر نباشد، استفاده از این آب خطری برای آکواریوم شما ندارد. ولی اگر مقدار (کلر یا کلرامین) آن زیاد باشد، (و این اتفاق به صورت غیرمنتظره، مخصوصاً در فصل تابستان رخ دهد)، استفاده ی بهینه شما از آب شهری جان ماهی های شما را نجات خواهد داد. در بیشتر موارد، پیش از پر کردن آکواریوم با آب شهری می توانید ماده خنثی کننده کلرامین را به طور مستقیم وارد آکواریوم کنید. بعضی از تولید کنندگان محصولات تصفیه آب ادعا می کنند که مواد مفیدی را به آب شهری اضافه کرده اند. این موارد برای یک آکواریوم نرمال و سالم ضروری نیست، و بیشتر به منظور تبلیغات می باشد. بیشتر آنها نه تنها مفید نیستند بلکه مضر می باشند.

 

منبع: کتاب Sunken Gardens/ مولف: کارن آ. راندال/ Karen A. Randall

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *