گیاهان آبزی, مقاله

گندمی آبزی

مقدمه

در این مقاله میخواهیم شما را با یکی دیگر از گیاهان آبزی که میتواند پوشش سبز رنگ و زیبایی برای آکواریوم شما ایجاد کند و هم چنین پناهگاه امنی برای ماهیان  شود آشنا کنیم  .

آیا میدانستید که چمن های سرسبز و زیبا فقط مخصوص باغ و بستان نیستند ؟ شما میتوانید در آکواریوم خانگی خود چمن کاری را آغاز کنید و زیبایی آن را دوچندان سازید .

 این گیاه که به کمک آن کف آکواریوم خود را  فرش سبز رنگ میکنید ، به ” گندمی آبزی  ” (Dwarf hairgrass) معروف است . که نام علمی  آن eleocharis acicularis  می باشد .در این مقاله در مورد ویژگی ها و نحوه مراقبت از این گیاه توضیحات لازم را به شما خواهیم گفت.

زیستگاه گندمی آبزی

گندمی آبزی در سراسر اروپا،آمریکا و هم چنین استرالیا گسترده است. گندمی آبزی در مراتع مرطوب و در امتداد کناره های رود ها  و نهرها رشد می کند. این گیاه ترجیح می دهد در مناطق مرطوب رشد کند .این گیاه سبز رنگ از خانواده Cyperaceae می باشد .

این گیاه  ساقه های بلند و چمن دار  دارد که اندازه آن ها  حدود 12 الی 15 سانتی متر  میتواند برسد. این ساقه بسیار نازک مانند مو است.
در آب کم عمق، گل های کوچک در میان ساقه ها تشکیل می شود. این گیاه فرش سبز رنگی را در کف آکواریوم شما ایجاد می کند.

مراقبت از گندمی آبزی

یک گیاه عالی برای مبتدیان در زمینه آکواریوم است. گندمی آبزی در ناحیه  میانی کف آکواریوم قرار می گیرد. ظاهر چمن مانند می تواند به خوبی در آب آکواریوم جلوه کند .. . این گیاهان در صورتی که شرایط مناسب نباشد، جلبک ها را به سرعت آلوده می کنند.

این گیاه  با آب کم‌عمق یا عمیق سازگار است. اگر در بالای سطح آب  گذاشته شود، در تابستان گل‌های ریز را در بالای هر ساقه تولید خواهد کرد.
آب:  نیازمند به آب اسیدی است (pH: 6.5 – 7.5 ) و تحمل آب های شور را ندارد و سختی آب آن باید ملایم باشد (سختی آب: از ۴ تا ۸ )

موقعیت : بین سایه را تحمل نمی کند. بیشترین رشد و پیشرفت در ماه های گرم تابستان رخ می دهد.گندمی آبزی  مقاوم به سرما است.

انتشار : در آکواریوم، این گیاهان هنگام کاشت مستقیم به بستر، بهتر عمل می کنند. در حوضچه ها، آنها می توانند در گلدان های متوسط برای نگهداری آسان کاشته شوند.

خصوصیات گندمی آبزی

نوع آب : شیرین
ارتفاع آکواریوم: 10 سانتیمتر
نرخ رشد: متوسط
سطح نگه داری : آسان است
روشنایی :زیاد
بستر: ماسه
دما: 10 تا 30 درجه سانتیگراد
pH  آب : 6.5 الی 7.5
سختی آب: متوسط

عمق آب: 30 سانتی متر

استفاده و نمایش گندمی آبزی  برای آکواریوم ها مناسب است پوشش گیاهی جذاب با برگهای چمن مانند  است هم چنین بخاطر سازگار بودن آن برای اکثر اکواریوم ها مناسب است .

این گیاه می تواند برای حوضچه ها، پوششهای زمینی، باغ های ساحلی، آبشارها، معمولا به عنوان گیاهان توده ای استفاده شودو  مناسب برای استخرهای کوچک، متوسط ​​و بزرگ است.

مشکلات گندمی آبزی

اگر گیاه گندمی آبزی شما  ، به نظر می رسد که رنگش رو به قهوه ای و زرد می رود وبه آهستگی رشد میکند، احتمالا با کمبود مواد مغذی روبه رو شده است . سعی کنید آب آکواریوم را بررسی کنید و یک برنامه کود حاوی مواد مغذی مورد نیاز (نیتروژن، فسفر و پتاسیم) در صورت عدم وجود آن، تنظیم کنید.

گیاه گندمی هم چنین نسبت به تجمع جلبک ها بسیار آسیب پذیر است .رشد جلبک ها در آکواریوم شما نشان دهنده آن است که  نور بیش حد وجود دارد یا میزان  CO2 کاهش یافته است و یا  میزان نیترات بالا می باشد .همه این عوامل می توانند باعث آلوده شدن و تکثیر جلبک شود.

اطمینان حاصل کنید که آکواریوم از مواد مغذی یا CO2 حذف نشده و دسترسی به نور بسیار زیاد است. افزایش دمای آب، در حالی که در محدوده قابل قبول قرار دارد، باید سرعت رشد گیاه شما نیزافزایش یابد.

آیا گندمی آبزی برای آکواریوم شما مناسب است ؟

گندمی آبزی یک گیاه محبوب برای مبتدیان دنیای آکواریوم است . می توان آن را در آکواریوم های مختلف نگهداری کرد و می توان آن را در طیف وسیعی از شرایط قرار داد  زیرا می تواند با شرایط مختلف متناسب باشد.

به عنوان یک فرش سبز رنگ  به انتهای آکواریوم اضافه می شود و  پناهگاهی برای ماهیان است.

این گیاه آبزی آکواریوم  شما را سالم تر میسازد ، میزان اکسیژن  در آب بیشتر می شود و بعضی از آلاینده ها را حذف می کند تا بتوانند تا سطوح سمی تولید کنند.
نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که این گیاه در روشنایی خوبی قرار بگیرد و نور کافی برای رشد آن وجود داشته باشد و با داشتن برنامه ای منظم گیاه گندمی آبزی  را هرس و مرتب کنید .

یک پاسخ به “3”

 1. مهرداد گفت:

  اطلاعات خوبی در این سایت وجود داره و به شکلی ساده بیان شده است .
  فقط اگر نحوه کاشت گیاهان آبزی هم ذکر میشد عالی بود .
  خیلی ممنون

 2. محسن حسین زاده گفت:

  سلام
  یک آکواریم به طول یک متروهفتاد و عرض ۲۷ ارتفاع ۷۰که در آن گیاه گندمی کاشته شود
  لطفاً بفرمایید چه لامپی برای رشد آن گیاه لازم است ؟
  اگر شما دارید قیمت آن را بفرمایید
  با کمال تشکر.

  1. ادمین سایت گفت:

   سلام وقتتون بخیر هر لامپی که بالای ۶۰۰۰ کلوین دما داشته باشه میتونید استفاده کنید. در ظمن ما تک فروشی نداریم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *