گیاهان آبزی, مقاله

گیاه ساجیتاریا

مقدمه

همان طور که میدانید  گیاهی  برای نگهداری و پرورش در  آکواریوم آسان است که در بسیاری از شرایط محیطی شکوفا شود و به خوبی رشد و تکثیر کند .ما در این مقاله میخواهیم شما را با گیاهی که به طور گسترده برای آکواریوم های افراد مبتدی مناسب است را معرفی کنیم .

گیاه ساجیتاریا که در بسیاری از مناطق ، به خصوص در ایالات متحده و کلمبیا یافت میشود .اما اخیراً به عنوان یک گونه تهاجمی در استخرها و در کنار حوضه های رودخانه ای در آزور ، بریتانیا و اندونزی نیز یافت شده است.

معرفی گیاه آبزی ساجیتاریا

این گیاه معمولاً تا حداکثر 30  سانتی متر  رشد می کند و در بسیاری از شرایط آب زندگی می کند ، از ساحل های پر آب گرفته تا رودخانه ها یا حوضچه های آب شور و آب شیرین.

این گیاه  به طور کامل یا جزئی در زیر آب زندگی می کند و گل های آن در شرایط روشنایی خوب و مناسب در  سطح آب رشد می کنند ، بنابراین گیاه ساجیتاریا را می توان بسیار سازگار دانست .

انواع گیاهان ساجیتاریا 

1)ساجیتاریا پلاتیفیلا (  Sagittaria platyphylla)

2) ساجیتاریا پسیلوس (Sagittaria pusillus )

3) ساجیتاریا سابولاتا (Sagittaria subulata)

1) ساجیتاریا پلاتیفیلا

گیاه آبزی با ارتفاع نسبتا زیاد که بومی دره  ی رودخانه می سی سی پی است . دارای برگ های غوطه وری دارای 10 تا 25 سانتی متر طول و تا 3 سانتی متر عرض است که نسبتاً ضخیم و محکم و قابل چسبیدن هستند. برگ های این گیاه بیضی شکل هستند و اصلا به شکل تیز و پیکانی نیستند.

شرح مشخصات :
pH  آب : 5.5 الی 8 .
دمای آب : 19 الی 26 درجه سانتی گراد
سختی آب: نرم و متوسط
زیستگاه: آمریکای شمالی

2) ساجیتاریا پسیلوس

این مدل از ساجیتاریا ، دارای برگ های سبز رنگ نازک تری نسبت به گونه های دیگر است و فراوانی این مدل نسبت به بقیه کمتر است . تفاوت آن با ساجیتاریا پلاتیفیلا در شکل ظاهری آن است .

شرح مشخصات :

pH  آب : 5.5 الی 8 .
دمای آب : 19 الی 26 درجه سانتی گراد
سختی آب: نرم و متوسط
زیستگاه: آمریکای شمالی

 

3) ساجیتاریا سابولاتا

برگ های سابولاتا معمولاً 5 تا 10 سانتی متر به ندرت تا 30 سانتی متر و از عرض 1 تا 7 میلی متر متغیر است. گیاهی مفید که در اکثر آکواریوم ها رشد خوبی خواهد داشت و نسبتا مقاوم است . برگهای بلند و باریکی دارد  که  در آکواریوم های کم عمق ، به خصوص در روشنایی  مناسب به خوبی رشد میکنند .

شرح مشخصات :

pH  آب : 6.8 الی 7.5
دمای آب : 15 الی26 درجه سانتی گراد
سختی آب: نرم و متوسط
زیستگاه: آمریکای شمالی

شرایط قراردادن ساجیتاریا در آکواریوم شما

اگر می خواهید گیاه ساجیتاریا را به عنوان یک فرش کوتاه و متراکم در کف آکواریوم خود نگه دارید ، می توانید آن را در قسمت جلویی مخزن آکواریوم  قرار دهید و از روشنایی کم برای جلوگیری از رشد آن  استفاده کنید.

هم چنین میتوان ساجیتاریا را  در پس زمینه یک آکواریوم که به خوبی روشنایی دارد قرار داد ، زیرا نور قوی به رشد آن کمک می کند.

فاصله زیاد بین گیاهان ساجیتاریا باعث می شود برگ های آن کوتاه تر شوند ، در حالی که کاشت آن ها در کنار هم رشد عمودی را ایجاد میکند .

بستر مناسب

ساجیتاریا باید در یک بستر بسیار مغذی و مخصوصاً حاوی آهن کاشته شود. این گیاه نسبت به کمبود آهن بسیار حساس است. اگر آهن کافی موجود نباشد ، زرد می شود.

اگر بستر مواد مغذی کافی نداشته باشد مقداری CO2 برای افزایش قد گیاه اضافه کنید. اما بدانید که این گیاه آبزی بدون هیچ گونه مکمل CO2 نیز شکوفا می شود ، اما رشد کندتر و برگ های کوتاه تری خواهد داشت.

تکثیر

نور کم به رشد سریع برگ ها و پخش شدن آن ها در سراسر آکواریوم کمک می کند ، در حالی که نور زیاد  باعث رشد قدی آنها می شود.

برگ ها معمولاً در طی چند هفته پس از کاشت اولین گیاه رشد می کنند و پیرایش گاه به گاه چند برگ باعث افزایش سرعت تکثیرمی شود. این گیاهان از طریق ریشه رونده تکثیر می یابند و میتوان آن ها را گسترش داد .

این گیاه در کنار گونه های گیاهی  دیگری مانند آنوبیاس نانا قابل پرورش است تا محیطی طبیعی تر در کنار آن ها ایجاد کنید. همچنین ، از برگهای پر و حجیم آن  مجموعه های کم ارتفاع ، برای تزیین استفاده کرد .

آیا گیاه ساجیتاریا برای آکواریوم شما مناسب است ؟

گیاه آبزی و مقاوم ساجیتاریا با داشتن برگهای باریک و سبز رنگی که دارد ، انتخاب مناسبی برای پناهگاه ماهیان و ایجاد چشم اندازی طبیعی در آکواریوم شما می تواند باشد .
هم چنین این گیاه آبزی می تواند مخفیگاه مناسبی برای ماهی های کوچک که در معرض خطر خوردن یا آزار و اذیت ماهی های بزرگ هستند ، باشد.
شرایط نگه داری از این گیاه پیچیده نیست به همین علت میتواند انتخاب مناسبی برای افراد کم تجربه باشد .

سازگاری و سرسختی این گیاه  امکان تغییرات  در آکواریوم و حتی رشد و تکثیر آن ها  در استخرهای روباز را فراهم می کند ، اگرچه شما  باید بر پیشرفت رشد  آن ها  نظارت داشته باشید تا مطمئن شوید همه چیز به خوبی پیش می رود و گیاه سالم است.

با همه ی این توضیحات اگر قصد نگه داری از گیاهان آبزی را دارید یکی از انتخاب های مناسب و معقول برای شما ، بی شک گیاه ساجیتاریا می تواند باشد .


ساجیتاریا پسیلوس Sagittaria Pusillus

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *