مقاله

گیاه پروسرپیناکا

مقدمه

همان طور که میدانید به غیر از ماهیان شما ، گیاهان آبزی نیز باعث می شوند که مخزن یا آکواریوم شما منظره ی  زیبایی را به تصویر بکشد. اگر برای زیباسازی آکواریوم خود به دنبال گیاهان آبزی خیره کننده هستید انتخاب گیاه  پروسرپیناکا بهترین تصمیمی است که میتوانید بگیرید.

گیاه پروسرپیناکا پالوستریساز Proserpinaca Palustris “یکی از گیاهان زیبای آب شیرین جهان است .به این گیاه
علف هرز پری دریایی نیز گفته می شود .گیاهی است که برای شکوفایی در آب مناسب است و از خانواده “Haloragaceae ” می باشد .

گیاه پروسرپیناکا چگونه گیاهی است ؟

می توانید تعداد زیادی پروسرپیناکا را که در تالاب هایی در شرق و جنوب آمریکای شمالی توزیع شده است ، پیدا کنید.

این گیاه آبزی در ایالات متحده آمریکا وجود دارد.

این گیاه آبزی محبوب ، طی سال ها در طول کشت خود در بسیاری از مناطق،  انواع مختلفی را شامل شده است. گیاه پروسرپیناکا در بسیاری از مناطق جغرافیایی رشد می کند ، اما نوع گیاه از منطقه ای به منطقه ی دیگر متفاوت است.

این گیاه آبزی به رنگ سبز روشن است که دارای رنگدانه های مایل به قرمز می باشد. زمانی که گیاه در مقابل نور شدید قرار گیرد ، رنگدانه قرمز در گیاه ایجاد می شود.

 

ویژگی های گیاه پروسرپیناکا

گیاه پروسرپیناکا  برای رشد و یا کاشت زیاد دشوار نیست ، اما نیاز به زمان قابل توجهی دارد تا  از برگهای فرو رفته (سبز  رنگ ، اره مانند) به شکل غوطه وری آن (برگهای قرمز رنگ ، دندانه دار) تبدیل شود .

 برگ های آن یکی پس از دیگری با یک برگ دیگر در هر گره در امتداد ساقه ی آن چیده شده است.برگ ها حالت دندانه ای یا سوزنی دارند .
همچنین می تواند گلهایی را تولید کند .هر گل دارای سه گلبرگ است .در رشد كامل ، ممكن است ميوه‌هايي را نيز توليد كنند كه تقريباً از 2 تا 5 ميلي متر رشد كنند ، كه خشك هستند .


نحوه مراقبت از علف هرز پری دریایی

اگرچه رشد این گیاه دشوار نیست ،اما  طیف متنوعی از شرایط محیطی ممکن است بر رشد آن تأثیر بگذارد. شما باید مراقبت مناسبی را برای رشد گیاه آبزی خود داشته باشید .

علف هرز پری دریایی با رشد در آکواریوم ،  لبه های دندانه دار برگ های آن  به برگ های بلند و سوزنی مانند  ، تبدیل شده و رشد میکنند.

بستر مناسب برای این گیاه ماسه های ریز است . برای کاشت آن ها کافی است قلمه های ساقه را روی بستر بگذارید چون به زودی این ساقه ها ریشه هایی را ایجاد کرده و تکثیر می یابند .

نکات مهم در نحوه ی مراقبت

1) اطمینان حاصل کنید که pH  آب آکواریوم شما مقدار 5 الی 7.5 را حفظ می کند.

2) با نورپردازی ، مخزن خود را زیر نور متوسط ​​و قوی (حدود 0.5 وات یا بیشتر در هر لیتر) قرار دهید.

3) دمای آب بین 10 تا 28 درجه سانتیگراد باشد تا گیاه سالم بماند و برگ هایی از رنگ های زنده تولید کند.

4) افزودن دی اکسید کربن به آب می تواند سرعت رشد پروسرپیناکا  را تسریع کند.

5)برای رسیدن به برگ هایی به رنگ نارنجی مایل به قرمز عمیق ، مخزن شما باید تعادل خوبی از NO3 (حدود 5 تا 10 میلی گرم در لیتر) و PO4 (حدود 1.5 تا 2 میلی گرم در لیتر) داشته باشد. نیتراتهای بیشتر در آب می توانند به برگهای گیاه کمک کنند تا رنگ نارنجی روشن تری به رنگ سبز ببخشد.

6) در شرایط روشنایی ضعیف و هنگامی که مواد مغذی کافی در آب وجود ندارد ، برگ های پروسرپیناکا شروع به ریزش میکنند . برای جلوگیری از پژمردگی و ریختن برگ ها باید به اندازه کافی آهن و دی اکسید کربن تزریق کنید.

آکواریوم مناسب با  گیاه پروسرپیناکا

به این خاطر که این گیاه آبزی رشد سریع و زیادی ندارد ، در نتیجه شاخه های جانبی زیادی  را تولید نمی کند ، بنابراین شما نیاز نیست که به صورت دوره ای آن را هرس کنید .
شما می توانید با برش دادن و قراردادن شاخه های جانبی گیاه در زیرلایه  ی آن  ، پروسرپیناکا را بیشتر پرورش می دهید .
این گیاه دوست داشتنی به دلیل رنگی چشمگیر و زیبایی چشم نواز خود ، در  بسیاری از آکواریوم ها  تبدیل به گیاه آکواریومی شده است که نسبت به سایر گیاهان آبزی ترجیح داده میشود. اگر یک آکواریوم کوچک دارید ، علف هرز پری دریایی یک انتخاب عالی است ، زیرا به سرعت رشد نمیکند.

جذابیت این گیاه از نحوه ی رشد آن ناشی می شود. برگهای سبز روشن آن  که دارای لبه های دندانه دار و طرح دار است ، می تواند به یک مرکز توجه خیره کننده تبدیل شود که هم چنین قابل تبدیل به رنگ قرمز خوش رنگ است .

رنگ قرمز روشن این گیاه هنگامی که در میانه یا پیش زمینه آکواریوم شما قرار میگیرد ، جذابیت خاصی  را به آن می دهد و میتواند کنتراست خوبی با سایر گیاهان آکواریوم شما داشته باشد. ساختار پیچیده و رنگ آمیزی برگ های پروسرپیناکا می تواند زیبایی بی نظیری را برای  مخزن شما فراهم کند.

آیا گیاه پروسرپیناکا برای آکواریوم شما مناسب است ؟

 این گیاه آبزی نه تنها دارای زیبایی خاصی است بلکه ویژگی های مفیدی نیز دارد.. از آنجا که غذای خود را از آب به دست می آورد ، به تمیز کردن آب و تولید اکسیژن کمک می کند و هم چنین در از بین بردن جلبک ها موثر و مفید است.

علف هرز پری دریایی هنگام غوطه وری ، باعث می شود تا ماهی های کوچک از  این گیاه به عنوان پوششی مناسب برای مخفی کردن استفاده کنند .

 پروسرپیناکا یک گیاه آبزی دوست داشتنی  با زیبایی خارق العاده است .اگر می خواهید یک گیاهی  داشته باشید که دارای رنگ های زیبا و بافت منحصر به فرد باشد و شما مدام مجبور به هرس کردن آن نباشید و شرایط محیطی خاص و سختی را نداشته باشد ، پیشنهاد ما گیاه پروسرپیناکا است زیرا  با قرار دادن آن در آکواریوم خود ، به آبزیان و محیط آکواریوم خودتان ، طراوت و زیبایی را هدیه می  دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.