گیاهان آبزی, مقاله

گیاه پر طاووسی

گیاه پر طاووسیمقدمه

در سری مقالات معرفی گیاهان آبزی ، این بار میخواهیم یکی از زیباترین گیاهان آبزی  را معرفی کنیم که بی شک مورد پسند تمامی افراد است و ظاهر منحصر به فردش توجه هر ببینده ای را به خود جلب می کند .

گیاه پر طاووسی  که  به نام علمی “Myriophyllum aquaticum ” می باشد و هم چنین  این گیاه به ” پر طاووسی سنبله ای ” نیز معروف است .در این مقاله شما با شیوه مراقبت و ویژگی های این گیاه آبزی  آشنا می شوید و در آخر توضیح خواهیم داد که این گیاه برای استفاده در آکواریوم شما مناسب است یا خیر .پس با این مقاله همراه ما باشید .

زیستگاه گیاه آبزی پر طاووسی

گیاه آبزی پرطاووسی از خانواده HALORAGACEAE می باشد .این گیاه بومی آمریکای جنوبی (برزیل، پرو، آرژانتین، شیلی )  در امتداد رودخانه آمازون است و هم اکنون در سراسر جهان گسترده است .

به عنوان یک گیاه زینتی آبزی در آکواریوم و حوضچه های باغ به طور گسترده ای کشت شده است.

این گونه معمولا در اطراف و کناره های آب شیرین (به عنوان مثال حوضچه ها، سدها، دریاچه ها و غیره) و در آبراهه های آهسته حرکت می کند و در مناطق گرمسیری و گرم و معتدل یافت می شود.

گیاه آبزی پر طاووسی در آب شیرین با ساقه های 2 تا 5 متر رشد می کند و پوشش گیاهی متراکمی در سطح آب تشکیل می شود. این ساقه ها معمولا تا 30 سانتی متر بالاتر از سطح آب ظاهر می شوند.

ویژگی های متمایز گیاه پر طاووسی چیست ؟

ساقه گیاه پر طاووسی معمولا سبز یا زرد متمایل به سبز است  رشد ساقه آن به  5 متر و ضخامت 5 میلی متر نیز میرسد. ریشه ها اغلب در گره های گیاه در نزدیکی پایه ساقه تشکیل می شود.

برگ ها به رنگ سبز یا رنگ سبز روشن می باشند طول آن ها 30-45 میلیمتر  و بریدگی‌های عمیق دارند ،  آن ها متقابل ، ساده یا منقسم هستند .برگ ها در بالای ساقه گیاه متراکم تر و بیشتر هستند .هم چنین بیضی شکل و با حاشیه های ظریف و منظم قرار دارند .

گیاه علفی پر طاووسی به  آکواریوم و ماهیان شما برای ایجاد سایه  کمک می کند.  همچنین یک مکان مخفی و مناسب برای ماهیان آکواریوم  را فراهم می کند و در آب به آهستگی حرکت می کند و حالت غوطه ور دارد .

اغلب در آکواریوم به عنوان یک اکسیژناتور استفاده می شود؛ این گیاه شناور می شود، اما ریشه هایش  را در آب های کم عمق ایجاد می کند؛ تهاجمی مواد مغذی به طور مستقیم از آب به صورت تهاجمی به دست می آورد ، بنابراین کاشت آن در بستر ضروری نیست.

شرایط نگه داری گیاه پرطاووسی     

این گیاه در شرایط محیطی گوناگون به خوبی رشد و تکثیر می یابد .

 دمای آب : این گیاه باید بین 17 الی 30 درجه سانتی گراد باشد .دمای ایده آل 25 درجه سانتی گراد است

شرایط آب :  pH آب  بین 5 الی 7.5 باشد .در کل این گیاه در اکثر آب ها سازگار است .

نور و روشنایی : برای رشد مناسب گیاه پر طاووسی باید نور بالا باشد و در نور کم به خوبی رشد نمیکند .

به صورت کلی نور خوب  و کافی با آب کمی قلیایی و محیطی که مواد مغذی مناسبی داشته باشد شرایط ایده آل برای این گیاه به حساب می آید .

گیاه پر طاووسیمشکلات گیاه پر طاووسی

گیاه آبزی پر طاووسی در مناطق گرمسیری و معتدل با توجه به رشد گسترده ای که دارد به عنوان یک گونه ی تهاجمی در نظر گرفته می شود. این گیاه آبزی در شرایط محیطی گوناگون به خوبی رشد می‌کند و در دریاچه‌ها و دیگر مناطق آبی که  فاقد گیاهان آبزی بومی باشند ،  به سرعت گسترش می‌یابد. هم چنین  در رودخانه ها و آب ها  مانع فعالیت های تفریحی و قایقرانی می شوند و همچنین رشد گیاهان آبزی بومی را مختل کرده و زمینه های پرورش پشه ها را فراهم می کنند.

در صورت رشد زیاد این گیاه در تالاب ها و رودخانه ها با پوشاندن سطح آب، مانع از رسیدن اکسیژن کافی به جانوران آبزی و سبب به خطر انداختن اکوسیستم منطقه آبی می‌شود.

 

آیا گیاه پر طاووسی سنبله برای آکواریوم شما مناسب است ؟

این گیاه آبزی زیبا که ظاهر خاص و زیبایی منحصر بفرد دارد به عنوان یک گیاه زینتی برای تمامی  اکواریوم ها مناسب نیست .

این گیاه به صورت طبیعی در کشورمان ایران در تالاب های شهر انزلی دیده می شود . به دلیل سرعت رشد زیاد و اندازه و سایزی که پر طاووسی دارد برای یک آکواریوم خانگی و کوچک مناسب و ایده آل نخواهد بود و اگر شما جز مبتدیان دنیای آکواریوم هستید  به شما توصیه نمی شود .

هم چنین هزینه نگه داری این گیاه مقرون به صرفه نمی باشد اما در مجموع گیاه سازگار و زیبایی در میان گیاهان آبزی به شمار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *