مقاله

گیاه کلروفیتوم

مقدمه

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از گیاهان محبوب و معروف که برای تراریوم ها نیز کاربرد دارد، آشنا کنیم .

همان طور که میدانید تراریوم یا همان باغ شیشه ای محفظه هایی هستند که شما میتوانید گیاهان را در آن بکارید و نگه داری کنید .

این گیاه دوست داشتنی کلروفیتوم  یا گندمی  می باشد که بین مردم   بسیار محبوب است و در بسیاری از خانه ها یا دفاتر یافت می شود .نگه داری  و مراقبت از کلروفیتوم آسان است و میتواند به خوبی رشد کند .نکته ی بسیار مهمی که در مورد این گیاه وجود دارد این است که کلروفیتوم به پاکسازی محیطی که قرار دارد کمک می کند .

کلروفیتوم چه نوع گیاهی است ؟

گیاه کلروفیتومChlorophytum ” که به نام گیاه عنکبوتی (spider plant)یا گندمی نیز معروف است از شاخ و برگ های بلند و باریک و قوس دار تشکیل می شود  که به رنگ سبز هستند و گل های زیبایی  با رنگ سفید نیز تولید میکنند. این گیاه دوست داشتنی بومی آفریقای جنوبی است و ارتفاع آن حداکثر  به 60 سانتی متر می رسد .این گیاهان با رشد آسان در یک سبد حلق آویز بسیار زیبا به نظر می رسند.

 

انواع گیاه کلروفیتوم :

رایج ترین انواع این گیاه شامل :
ویتاتوم Vittatum”  ” که دارای شاخ و برگ سبزرنگ  با یک نوار سفید رنگ که در وسط هر برگ است.
واریگاتوم   “Variegatum”  که برعکس ویتاتوم است ، با یک نوار سفیدرنگ در امتداد لبه هر برگ سبز است.
همچنین این گیاه با برگ های سبز تک رنگ نیز وجود دارد .

نوع محبوب گیاه کلروفیتوم نوع ویتاتوم است که دارای برگ های سبز با نوار سفید در مرکز آن است.

 

شرایط و الزامات نگه داری از کلروفیتوم :

مراقبت: این گیاه با کمترین دقت و مراقبت می تواند زنده بماند و می تواند درجه حرارت پایین را تحمل کند. با این حال ، گیاه گندمی اگر به درستی از آن مراقبت نشود ظاهر آشفته ای پیدا میکند با برگ هایی به رنگ زرد و قهوه ای که به دلیل زیاد یا کم بودن آب و نور  کافی و مناسب است . اما زمانی که  از آنها به درستی مراقبت می شود ، عالی و سر سبز به نظر می رسند..

گل دهی: گل های کوچک به شکل ستاره سفید بر روی ساقه های بلند آن  ظاهر می شوند. این خوشه هایی از گیاه که گل می دهد را میتوان جدا کرد و در گلدانی کاشت و گیاه کلروفیتوم را تکثیر کرد .

بهترین مکان برای قرارگیری گیاه :

از آنجا که برگ ها و به خصوص ساقه ها رشد زیادی دارند و بلند می شوند  ، گیاه گندمی  بهتر است در یک سبد حلق آویز ، قرار گیرد که برگ ها و ساقه ها آزادانه رشد کند. وقتی گیاه کوچک  باشد در هر كجا میتواند قرار گیرد اما دقت داشته باشید که از نور مستقیم خورشید دور باشد .

آلودگی هوا : ا طبق آزمایش های صورت گرفته اعلام شده است که گیاه کلروفیتوم  آلودگی هوا را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

مراقبت از گیاه کلروفیتوم:

دما: حداقل دما نباید کمتر از 7 درجه سانتیگراد باشد. ایده آل ترین دما برای گیاه کلروفیتوم تقریباً 15 الی  24 درجه سانتیگراد است.

نور: اتاق کاملاً روشن و بدون نور مستقیم خورشید.

آبیاری: بین بهار و تابستان آب زیادی را دوست دارد. در زمستان آنها نیاز به مقدار کمتری آبیاری دارند.

خاک: هر مخلوط خاک گلدان می تواند مناسب باشد.

کود: در طول بهار و تابستان با کود مایع رقیق شده گیاه را تغذیه کنید .

رطوبت: گیاه کلروفیتوم باید در هوای خیلی گرم قرار نداشته باشد زیرا بر رشد و زیبایی برگ های آن تاثیر مستقیم دارد . خاک گیاه نباید کاملا خشک باشد و نیاز است مرطوب نگه داشته شود .

تکثیر: با تقسیم گیاه اصلی یا کاشت گیاهانی که از گیاه اصلی هر زمان بین بهار رشد می کنند میتوان گیاه را تکثیر کرد .

مشکلات گیاه کلروفیتوم :

 

گیاهان عنکبوتی مستعد سوختن نوک برگ ها هستند ، که می تواند بر اثر علل متفاوتی رخ دهد . مثلا در اثر خشکی خاک ، رطوبت کم ، یا تجمع نمک و مواد شیمیایی موجود در برخی از آب های تصفیه شده ی خانگی که برای گیاه استفاده می شود ، ایجاد شود. شما باید همواره خاک را کمی مرطوب نگه دارید. از آبیاری گیاه با آب فلوئوریده یا کلر شده خودداری کنید و در صورت بروز زرد شدن و سوختن برگ ها ، در نور و آبیاری گیاه تغییری ایجاد کنید .

 آیا گیاه کلروفیتوم برای شما مناسب است ؟

گیاهان کلروفیتوم که همچنین به نام های “پیچک عنکبوتی” نیز معروف هستند از پرطرفدارترین گیاهان خانگی است و برای تصفیه ی هوا بسیار مناسب می باشند. نگه داری و مراقبت از این گیاه آسان است زیرا به نور زیادی نیاز ندارد و شما باید دقت کنید که خاک این گیاه همیشه مرطوب باشد. گیاهان عنکبوتی را روی میز خود نگه دارید تا آلاینده های داخلی را کاهش دهید.

این گیاه رشد خوبی دارد و بهتر است در صورت نیاز گلدان این گیاه در فصل بهار تعویض شود .هم چنین گیاه گندمی از لحاظ قیمت نیز مقرون به صرفه است و میتواند انتخاب مناسبی برای همه ی افراد باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *